För tillfället går det inte att logga in i tjänsten på ett företags vägnar. Vi beklagar besväret som detta medför. Försök på nytt senare.
Skatteförvaltningen ökar kontrollen av branscher inom primärproduktion och arbetsintensiva branscher under 2027
Skatteförvaltningens meddelande, 22.10.2026Skatteförvaltningen har fått in observationer om felagerande med anknytning till primärproduktion. Därför ökar vi styrningen och kontrollen av branschen från och med 2027. Skatteförvaltningen kontrollerar sammantaget nästan tvåhundra olika branscher och områden under 2027.
Från och med nästa år riktar Skatteförvaltningen kontroll mot bland annat primärproduktion, det vill säga skogsbruk, jordbruk, fiske och renhushållning. Kontrollen av primärproduktionen kommer att pågå i flera år.
Styrnings- och övervakningsdirektör Sanna Savolainen säger att primärproduktionen har kommit upp i Skatteförvaltningens interna riskkartläggning. Dessutom har många kontaktat Skatteförvaltningen angående verksamheten i dessa branscher. Observationerna gäller exempelvis inkomster som inte deklarerats och försäljning utan kvitto.
- Primärproduktionen är en stor bransch som inte har kontrollerats grundligt på länge. Därför kommer vi att rikta både mer styrning och mer kontroll mot den framöver, säger Savolainen.
Inom ramen för kontrollen riktar Skatteförvaltningen skatterevisioner mot de aktörer inom primärproduktionen för vilka behovet av revision bedöms vara störst. Vid valet av aktörer använder Skatteförvaltningen exempelvis uppgifter från andra myndigheter.
- Från och med nästa år utökar vi också styrningen av aktörerna inom primärproduktionen, säger Savolainen.
Alla branscher kontrolleras i tur och ordning
Sammantaget kontrollerar Skatteförvaltningen årligen närmare tvåhundra olika områden eller branscher. En del av dessa områden står under ständig kontroll, eftersom ett stort antal fel och missbruk observeras inom dem. Sådana områden är bland annat missbruk av momsavdrag och avdrag för förvärvande av inkomst i personbeskattningen.
En del branscher väljs i sin tur tidvis ut för specialkontroll.
- Ingen bransch får lämnas helt utan åtgärder någon längre tid, för att vi ska kunna säkerställa rättvis konkurrens i alla branscher, säger Savolainen.
Arbetsintensiva branscher förknippas med många risker att agera fel
Utöver primärproduktionen kontrollerar Skatteförvaltningen även arbetsintensiva branscher nästa år. De är ofta förknippade med risker som gäller försummelse av skattskyldigheten och arbetsgivarskyldigheterna, säger Savolainen.
- Arbetsintensiva branscher är typiska riskbranscher både när det gäller beskattning och exempelvis att fullgöra arbetsgivarskyldigheter. I sådana branscher, såsom byggbranschen, varvsbranschen och städbranschen, förekommer även lättföretagande och inhyrd arbetskraft, som ofta förknippas med felaktigt agerande, säger Savolainen.
Också i dessa branscher riktas skatterevisionerna mot de företag där risken för missbruk enligt Skatteförvaltningens bedömning är störst.
Skattekontroll av datacenter inleds i slutet av detta år. Enligt Savolainen är skattekontroll av datacenter krävande och den har förberetts vid Skatteförvaltningen en längre tid.
- Datacentren är verksamma internationellt och i stora nätverk och säljer tjänster över landsgränserna. Skatteförvaltningen har dessutom upptäckt att maskinhallar som utvinner kryptotillgångar bland annat gör ogrundade momsavdrag, säger Savolainen.
År 2025 avslöjade Skatteförvaltningens kontroll fel och missbruk till ett belopp av över en miljard euro. Kontrollen omfattar alla skatter och kundgrupper.