MinSkatt har driftsavbrott från lördagen den 16 maj kl. 6.30 till måndagen den 18 maj kl. 8.00 på grund av en systemuppdatering. Vi beklagar besväret som detta orsakar.  Läs mer om driftsavbrottet

Har getts
27.2.2026
Diarienummer
VH/7347/02.05.04/2025
Nyckelord
Beskattning av personlig inkomst, Jämställande med personalfond, Svensk vinstandelsstiftelse, Arrangemang som gäller hela personalen

Sökanden arbetade för C AB i Finland. Ett vinstpremiesystem användes inom C AB. Alla fast anställda inom C AB omfattades av vinstpremiesystemet. Bolagets verkställande direktör fattade beslut om vinstpremiens storlek. Vinstpremien betalades till bolagets anställda i förhållande till storleken på bruttoinkomsterna som betalats under räkenskapsperioden. Storleken på en enskild arbetstagares vinstpremie var högst 15 procent av arbetstagarens bruttoinkomster.

C AB hade grundat en svensk vinstandelsstiftelse för att betala vinstpremien. Syftet med vinstandelsstiftelsen var att administrera medlen från C AB:s vinstpremiesystem till förmån för arbetstagarna. Vinstpremierna för arbetstagare som arbetade i Finland betalades till vinstandelsstiftelsen utan valmöjlighet. Undantaget var arbetstagare på associate-nivå, till vilka vinstpremien betalades i sin helhet kontant. 

De anställda fick rätt att lyfta medlen från vinstandelsstiftelsen vid 55 års ålder eller efter att arbetsförhållandet upphör, dock så att medlen alltid hölls i stiftelsen under minst tre hela kalenderår räknat från utgången av betalningsåret. 

Syftet med 65 § i inkomstskattelagen var enligt regeringens proposition 215/1995 rd ett sätt att stimulera personalfondssparandet. Annars hänvisades det i regeringens proposition till syftet och förutsättningarna i personalfondslagen (814/1989).

Centralskattenämnden ansåg med hänvisning till bestämmelserna i personalfondslagen och förarbetena till den att syftet med det i ansökan beskrivna arrangemanget med vinstpremier och en vinstandelsstiftelse motsvarade syftet med en finländsk personalfond. Trots att arbetstagarna på associate-nivå inte var förmånstagare i vinstandelsstiftelsen gällde systemet med vinstpremier under lika förutsättningar även dem. Därför kunde man anse att vinstpremien kan jämställas med en personalfondsavsättning som inbringar medel för en personalfond. Även om det i Finland och Sverige fanns bestämmelser med olika innehåll om utbetalning av medel och uttagsbegränsningar var syftet med bestämmelserna i båda fallen dessutom att tillgångarna är bundna till fonden under minst en på förhand fastställd tid. 

Centralskattenämnden ansåg att arrangemanget som beskrivs i ansökan som helhet betraktat skulle ses som ett premiesystem för filialens hela personal som kunde jämställas med en finsk personalfond. Eftersom 65 § i inkomstskattelagen inte hade andra mål än att stödja personalfondssparandet, kunde den inkomst som sökanden fick från vinstandelsstiftelsen jämställas med en fondandel från en personalfond som avses i 65 § i inkomstskattelagen. 

Förhandsavgörande för skatteåren 2026 och 2027.

65 § i inkomstskattelagen
Artikel 63 och 65 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt

(Ej lagakraftvunnet)

Överklagats

Sidan har senast uppdaterats 20.3.2026