Kun kirjaudut OmaVeroon, saat veropostisi jatkossa vain sähköisesti. Lue lisää muutoksesta.
Ilmoita tiedot, jos yhtiö haluaa vähentää verotuksessa sellaista poistoa, joka on aiemmin vähennetty kirjanpidossa mutta ei verotuksessa. Ilmoita myös, jos yhtiölle syntyy verovuonna uutta verotuksessa vähentämätöntä poistoa (ns. hyllypoistoa).
Valitse asiointitapa
Voit ilmoittaa tiedot sähköisesti myös
Liikkeen- ja ammatinharjoittajat sekä avoimet yhtiöt ja kommandiittiyhtiöt lähettävät paperilomakkeen veroilmoituksen mukana.
Osakeyhtiöt ja muut yhteisöt lähettävät paperilomakkeen osoitteeseen:
Verohallinto
Yhteisölomakkeiden optinen lukupalvelu
PL 200, 00052 VERO
Lataa lomake
Huomio osio alkaa
Sähköinen valtuutus
Suomi.fi-valtuuden avulla voi hoitaa toisen henkilön, yrityksen tai yhteisön veroasioita sähköisesti, puhelimessa ja asiakaspalvelupisteissä.
Huomio osio päättyy
Huomio osio alkaa
Paperinen valtakirja
Valtakirjalla yritys voi valtuuttaa henkilön tai yrityksen hoitamaan tietyn yksittäisen veroasian. Jos valtuutettu ilmoittaa tietoja paperilomakkeella, valtakirja liitetään lomakkeen mukaan. Valtakirja ei oikeuta sähköiseen asiointiin OmaVerossa.
Huomio osio päättyy